Marcin Jamkowski


Rocznik 70. Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarz naukowy, z zamiłowania płetwonurek i wspinacz. Studiował chemię w Warszawie, a reżyserię, scenopisanie i produkcje filmową na Harvardzie i MIT. Wiceprezes Oddziału Polskiego
The Explorers Club, elitarnej nowojorskiej organizacji
zrzeszającej podróżników i odkrywców. Mówca na konferencji TED, były redaktor naczelny National Geographic Polska, ambasador marki Canon. Obecnie dziennikarz, filmowiec
i fotograf specjalizujący się w tematach wyprawowych, popularnonaukowych i eksploracyjnych.


Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego dziennikarskie szlify zdobywał w latach 90. pracując przez 8 lat w działach nauki i reportażu Gazety Wyborczej. W latach 2002-2005 był zastępcą, a przez trzy kolejne lata redaktorem naczelnym National Geographic Polska. Odszedł by wyjechać na stypendium Knight Foundation do USA. Po powrocie założył kolektyw fotograficzny Adventure Pictures w którym działa do dziś.

Jest autorem dwóch książek o tematyce nurkowej i eksploracyjnej („Duchy z głębin Bałtyku”, „'Stary', młodzi i morze”) i współautorem dwóch kolejnych. W 2004 roku Marcin został kierownikiem międzynarodowej wyprawy nurkowej National Geographic na bałtycki wrak okrętu „Steuben”. Jego reportaż z ekspedycji opublikowano na okładce magazynu National Geographic w ponad 20 językach na świecie.

Wiele z publikacji Marcina obraca się wokół tematów „ekstremalnych” – wspinania, nurkowania i przetrwania w trudnych warunkach, a do tego prowadzenia przy tym badań i eksploracji: w wysokich górach i na pustyniach – tak piaszczystych (Sahara), jak i lodowych (Grenlandia). Mając wysokie uprawnienia nurkowe (Full Trimix CMAS) Marcin był nie tylko kronikarzem, lecz pełnoprawnym uczestnikiem wypraw podwodnych na kilkadziesiąt wraków Bałtyku i odległego Sierra Leone, pod góry lodowe Grenlandii, do zalanych jaskiń Meksyku, Czech, Serbii, czy w zatopione tunele zapomnianej linii warszawskiego metra z lat 50. O wyprawie Marcina na Wyspę Wielkanocną National Geographic nakręcił godzinny film dokumentalny, w którym Marcin jest jednym z głównych bohaterów. O innej swojej wyprawie, kiedy z dna Wisły wydobywał skarby polskich królów, Marcin opowiada we własnoręcznie reżyserowanym polsko-szwedzkim filmie dokumentalnym „Uratowane z Potopu”. 

Dzięki umiejętnościom wspinaczkowym (7c+ RP, 7b OS) Marcin brał udział w wyprawach zdobywających dziewicze 600-metrowe pionowe ściany w Mali (południowa Sahara) i na Madagaskarze oraz w wysokie Andy (źródła Amazonki). Zdolności przetrwania z kolei przydały się przy odkopywaniu grobowca nubijskiego króla na Pustyni Bajuda w Sudanie. Fotoreportaże Marcina z tych wypraw publikowane były w największych polskich magazynach. 

Marcin jest autorem filmów dokumentalnych o wyprawach afrykańskich pokazywanych na festiwalach w Polsce (nagroda Srebrna CameraTravel w Łodzi), Czechach, Słowacji, Hiszpanii i Kanadzie. W 2010 r. zrobił dla telewizji z Kanady film „No Man Left Behind” ― kręcony w Kambodży, półgodzinny dokument o ostatniej bitwie Wojny Wietnamskiej i poszukiwaniu jej ofiar. W 2013 r. wyreżyserował i nakręcił „The Art of Sharing” dla UNESCO. Nad filmem dokumentalnym dla TVP „Uratowane z Potopu” pracuje od 2011 r. Marcin był także konsultantem scenariusza filmów fabularnych, m.in. „Dług” w reżyserii Krzysztofa Krauzego. Współpracuje także z WWF nad filmem o bałtyckich morświnach.

Żonaty (z fotografką), dumny ojciec 12-letniego syna.

          

Science•Travel•Exploration
ADVENTURE PICTURES
Film•Text•Photography