POLUB NAS

Sposób na udane safari w RPA

RPA safari wycieczka

Lip 12, 2016, 08:32 10 15 Dorpa

 
Zanim pojedziesz na wycieczkę do RPA, zapoznaj się z kilkoma ważnymi poradami. Jak przygotować się, by nasze safari było udane? Kiedy jechać, jak poznać że oferta pasuje do moich wymagań? Dlaczego są tak wielkie różnice cen?

Prawdziwe afrykańskie safari jest poza zasięgiem przeciętnego podróżnika. W internecie pojawia się wiele ofert, w różnym zakresie cenowym. Otrzymujemy wiele pytań, trudno jest bowiem podjąć decyzję i wybrać coś, co w pełni spełni nasze marzenia. Na podstawie długoletnich doświadczeń, udało nam się ustalić podstawowe kryteria gwarantujące że oferta w pełni spełni nasze oczekiwania.

Safari jeepem w Parku Krugera.

1) Miejsce safari

W Afryce czeka na ciebie setki rezerwatów przyrody. Jak wybrać ten, najlepiej spełniający nasze oczekiwania?

Wybór miejsca safari jest bez wątpienia najważniejszym czynnikiem. Niektóre z ofert przygotowane są z myślą o doświadczonych podróżnikach, powracających do Afryki co roku lub dla osób z pewnymi zainteresowaniami i oczekiwaniami.

Znakomitym przykładem może być Park Krugera. Jest to bez dyskusji rezerwat z zasłużoną reputacją, z infrastrukturą zapewniającą że nasz wyjazd będzie udany. Pomimo tego, opinie podróżników bywają często podzielone.

W niektórych rejonach Parku Krugera, obserwacja zwierząt jest krocie lepsza niż w innych, zdarzają się nawet korki uliczne.

Północny kraniec rezerwatu nie polecamy początkującym. Spotyka się tutaj mało zwierząt, za to zobaczymy więcej ptaków, odmienną roślinność i mniej odwiedzających.

To samo odnosi się do Delty Okawango, gdzie często nie mamy okazji zobaczenia wielu zwierząt i nacisk stawiany jest na zwiedzanie kanałów wodnych płaskodennymi łodziami „mokoro”.

Na Okawango nie możemy liczyć na safari samochodem, organizowane są jedynie piesze wycieczki z nieuzbrojonymi, lokalnymi tropicielami. Wielu turystów jest rozczarowanych pobytem w Delcie Okawango. Mieli większe oczekiwania niewątpliwie po obejrzeniu filmu na National Geographic, nikt nie powiedział im czego naprawdę można się spodziewać? Wielu turystów wyciąga proste, ale nie zawsze słuszne wnioski, jeśli przy makabrycznie wysokich cenach tłumy chętnych tylko czekają na wolne miejsca, oznaczać to tylko może że miejsce w pełni spełnia oczekiwania bogatych i wymagających podróżników.

Wielu gości ma w zanadrzu listę zwierząt do zobaczenia napisaną na podstawie obejrzanych w telewizji filmów przyrodniczych. Warto jest przed wyjazdem odrobić pracę domową, by być świadomym czego możemy się spodziewać? Zaoszczędzi nam to rozczarowań.

Jeśli zależy ci na zobaczeniu lamparta, polecamy Rezerwat Sabi Sands lub Park Narodowy South Luangwa. Gepardy spotkamy z łatwością w Rezerwacie Phinda, chociaż zawsze potrzebujesz trochę szczęścia. Zdarzają się też osoby marzące o zobaczeniu surykatek lub łuskowca. Zwierzęta te są bardzo trudne do spotkania, organizowane są specjalne wyjazdy gdzie takie spotkanie jest gwarantowane. Nie zobaczymy ich na zwykłym safari.

Słoń widziany podczas safari z dorpa.co

2)  Ukształtowanie i topografia terenu.

Chociaż Mana Pools jest pięknym parkiem narodowym, nie spotkamy tutaj żyrafy, bo zwierzęta te nie mogą poruszać się po stromych zboczach. Z tego powodu, Mana Pools nie jest zalecany początkującym. Żyrafa najlepiej chyba oddaje sens Afryki, bez żyrafy wielu dorosłych i dzieci uzna safari za niespełnione. Naszym zdaniem, nie ilość zwierząt, tylko autentyczność miejsca zadecyduje o naszej opinii. Prawdziwy, afrykański busz, czym dalej od cywilizacji, tym lepiej, pozostanie na długo w pamięci. By poczuć ducha Afryki, lokalizacja ma priorytet. W małych rezerwatach możemy czuć się jak w zoo, z tą tylko różnicą że to my jesteśmy w klatkach a zwierzęta pasą się na wolności. Wiele rezerwatów ma ogrodzone sekcje, gdzie lwy czekają sobie na turystów w dosłownym tego słowa znaczeniu. Lwy bywaj przyzwyczajone do widoku ludzi i samochodów, musimy pamiętać o zamknięciu okien. Częsty widok ogrodzeń i bram nie jest pożądany, chociaż nie zawsze nad tym się zastanawiamy.

Lampart to unikalny widok. Wielkim sukcesem jest zobaczenie tego drapieżnika.

3) Kiedy jechać?

Termin wyjazdu jest równie ważny, pory roku mają wpływ na to jakie zwierzęta zobaczymy, możemy też oszczędzić trochę, jeśli wybierzemy mniej popularny sezon. Wybierz termin z rozwagą. Wprawdzie w Afryce cały, okrągły rok mamy sezon turystyczny, jednak każda pora roku ma swoje wady i zalety. Powszechnie wiadomo że pora sucha daje lepsze warunki do obserwacji zwierząt. Zwierzęta gromadzą się przy oczkach wodnych, suche trawy nie są w stanie ukryć przed nami życia w buszu.

Późna jesień i zima to „sezon wysoki”, kiedy ceny są najwyższe, przypada także w sezonie urlopowym w Europie. Mroźne powietrze może stać się dla nas prawdziwym utrudnieniem, zwłaszcza podczas porannego safari samochodem 4X4. Bywają turyści, którzy mimo ostrzeżenia, przyjeżdżają do Afryki w krótkich rękawach. Istnieje powszechne przekonanie że Afryka jest bardzo gorąca.

Lato, czyli okres od listopada do marca uważany jest za porę deszczową, choć w RPA nie używa się takiego określenia. Roślinność staje się bujna, zwierzęta rozchodzą się od oczek wodnych, przychodzą na świat młode. Dużym utrudnieniem może być duża ilość owadów. W niektórych regionach panuje niebezpieczeństwo malarii. Bez wątpienia, jest to najpiękniejsza pora roku, jednak nie najlepsza dla miłośników fotografii. Zwierzęta stają się trudne do uchwycenia, może być bardzo gorąco. Ulewne nawałnice często utrudniają zwiedzanie, chociaż moim zdaniem mają w sobie wiele egzotyki.

Ceny są niższe niż zimą, z wyjątkiem około 5 tygodni w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Stanowczo odradzamy ten termin.

4) Przewodnik przewodnikowi nie jest równy

Jak dobry będzie twój przewodnik? Od osoby, z którą spędzamy kilka dni w buszu zależy czy nasze safari zaliczymy do udanych, bez różnicy, co zobaczymy?

Profesjonalny przewodnik jest pasjonatem Afryki, powinien wiedzieć jak stworzyć unikalną atmosferę, uwielbiający dzielić się swoją wiedzą.


Podziel się!
Oceń ten post: 15  

 

Zobacz jeszcze

Komentarze

 • Gość - Andrzej.S

  Planowałem safafii w tym roku późną jesienią ale rozumiem, że pan odradza ten termin, gdyż jest zimni i pora deszczowa? Park Krugera wydaje się właściwym celem i mówiąc szczerze podobne referencje znalazłem też w tripadvisorze.

  Odpowiedz

  • Lepiej podawać nazwy miesięcy, niż pory roku. W RPA pory roku przypadają odwrotnie niż w Polsce. Teraz nie wiem czy chodzi o późną jesień w Polsce czy w RPA?
   W RPA późna jesień czyli maj, czerwiec mogą być chłodne. Zaczyna się pora sucha, nie powinno już być deszczów. Nie jest to najgorszy termin na odwiedzenie Parku Krugera. Jest jeszcze zielono, ale zwierzęta jeszcze nie gromadzą się przy wodopojach.

   Odpowiedz

   • Gość - Andrzej.S

    dzięki z informacje. chodzi mi o listopad tzn polską późną jesień

    Odpowiedz
 • Gość - tomek

  jaki może być koszt tygodniowego safari w tanim sezonie? jak sie tam dolatuje bo chyba nie ryan air?

  Odpowiedz


 • Gość - Szymon

  To prawda, że niewielu ludzi stać na prawdziwe safari. Dopiero, kiedy wyjechałem do Irlandii, zacząłem myśleć o afrykańskich wojażach. Szukałem tak sobie na Google, i za nic nie mogłem zrozumieć, dlaczego niektóre safari kosztuje 1000 EUR za dzień, a inne 150 EUR za dzień? Powyższa publikacja wyjaśnia o co chodzi?
  W temacie "safari" jest wiele oszukaństwa w internecie. Najlepiej jechać ze sprawdzonymi operatorami, nawet jak jest trochę drożej. Gratuluję ciekawego artykułu, jak do tej pory najlepiej podaje informacje ze wszystkich waszych wpisów, bez mydlenia oczu.

  Odpowiedz


 • Gość - eustachy

  pojechałbym na takie łowy

  Odpowiedz


 • Gość - africafun

  A może koszt zależy od rodzaju Safari? Czy mówimy o polowaniu na lwy czy wycieczce w jeep'em i zrobienie kilku fotek? Mnie interesuje safari, gdzie będę zwiedzał, oglądał faune i florę a nie strzelał do bezbronnych zwięrząt.

  Odpowiedz

  • Bardzo dziękuję za komentarze. Rozmawiamy tutaj o bezkrwawym safari. Większość osób nie może zrozumieć, skąd takie zróżnicowanie cen? Odpowiedź będzie długa. W ciągu paru następnych dni napiszę kolejny artykuł, wyjaśniający, dlaczego niektórzy operatorzy są tak drodzy.

   Odpowiedz • Gość - aga

  Bardzo ciekawy tekst i rzeczowe informacje

  Odpowiedz


 • Gość - anna

  Super praktyczny tekst. Widać że napisała go osoba a dużym doświadczeniem w temacie

  OdpowiedzNowy komentarz

wymagane

wymagane (niepublikowane)

opcjonalnie

Słowa kluczowe