LIKE US

Wyspy Pacyfiku cz. II

Wyspy Marshalla Wyspy Salomona Malediwy Wyspy Kokosowe Wyspy Bożego Narodzenia Andamandy i Nikobary Czedżu Tajwan Hawaje

Sept. 01, 2016, 09:11 4 1 Magda

 
Część II Wysp Pacyfiku, które koniecznie trzeba umieścić na swojej liście podróży!

Zapraszamy do zapoznania się z cz. I

MALEDIWY

Słynna turystyczna destynacja uznawana za jedną z bardziej ekskluzywnych. To dość nietypowy bieg zdarzeń, zwłaszcza, że wyspy zostały założone przez wygnanego księcia, syna indyjskiego króla, który był bardzo niezadowolony z poczynań swojego potomka. Na Malediwach, z racji tego, że są miejscem, gdzie dominuje Islam spożywanie alkoholu jest zabronione (poza hotelowymi resortami), i lepiej nie zabierać ze sobą w podróż Biblii.

Thomas Depenbusch

WYSPY SALOMONA

Piękne widoki, niesamowita przyroda i największe jezioro na południowym Pacyfiku – jezioro Tegano. A to nie jedyna wodna niespodzianka. Także u wybrzeży tych wysp znajduje się Kavachi - czynny podwodny wulkan. Niemniej ani wulkan ani potężne tsunami nie są w stanie wygonić mieszkańców z tego rajskiego miejsca.

Adelaide Archivist   

 

WYSPY KOKOSOWE

Jak sama nazwa wskazuje kokos jest owocem, który często pojawia się na tych wyspach, a którego uprawa i eksport stanowi podstawę gospodarki krajowej. Nikt nie słyszał o wyspach aż do 1609 roku, kiedy to angielski marynarz William Keeling pierwszy raz stanął na tym lądzie. Wyspy wprawdzie zaczęły być zasiedlane dopiero po 1823 roku, po tym jak angielski podróżnik Alexander Here postanowił osiedlić się tam na stałe ze swoim haremem i niewolnikami. W sumie nie powinniśmy się mu dziwić, że podjął taką decyzję. Któż by pogardził osiedleniem się w kraju, gdzie istnieją tylko 4 gatunki gadów, włączając w to węża, który w dodatku jest ślepy?!

David Stanley

WYSPA BOŻEGO NARODZENIA

Wyspa, której dwie trzecie powierzchni to park narodowy, a jej ląd stanowi dom aż dla 20 różnych odmian krabów. Swym kształtem przypomina West highland teriera, co raczej średnio nawiązuje do świątecznej nazwy wyspy – spodziewałbym się raczej choinki. To miejsce, które w całości jest strefą bezcłową, zatem alkohol czy papierosy można dostać za bezcen.

David Stanley

ANDAMANY I NIKOBARY

Nazwa wywodzi się z języka malajskiego – „andamany” oznacza „bóstwo”, zaś „nikobary” to „nagi”. Już dobrze się zapowiada! Jak to zawsze bywa wszyscy wyspiarze tudzież mieszkańcy południowych krajów są bardzo życzliwi i otwarci. Nie w tym przypadku. Większość populacji wysp należy do plemienia Jarwa, które nie wchodzi w żadne interakcje z obcymi przybyszami. Miłośnicy wędkowania rozczarują się podwójnie, bowiem wędkowanie w rejonie wysp jest zabronione.

Senorhorst Jahnsen

CZEDŻU

Prowincja i jednocześnie wyspa należąca do Korei Południowej. Z racji położenia, które skutecznie oddziela wyspę od kraju, w Czedżu wykształcił się inny język oraz kultura. Także struktura i zależności społeczne – konfucjański patriarchat został zastąpiony matriarchatem. Do kompletnego obrazka należy dołożyć zwyczaj wznoszenia okrągłych wieżyczek z kamieni. Ci, którzy myślą, że to w celach obronnych, są w błędzie. Taka mini budowla ma za zadanie ochronić jej wykonawcę przed życiowym pechem. 

John Ibarra

HAWAJE

Najbardziej niesamowite z wysp na Pacyfiku. Najsłynniejsza plaża na świecie Waikiki, wieżowce na plaży znajdziesz tylko w Honolulu i to nie są prawdziwe Hawaje. Reszta Hawajów jest zupełnie inna: krajobrazy jak z Avatara na Oahu, gdzie Avatar był kręcony. Wyspy, na których mogą nas zakoczyć różne fakty i zachowania - brak sygnalizacji świetlnej i sklepów na Molokai, niegdyś największe na świecie plantacje ananasów na Lanai, wizyty tylko na zaproszenie na prywatnej Niihau czy budynki nie wyższe niż lokalne drzewa palmowe na Kauai. Czynny wulkan na Big Island. Nie licz na to, że uda Ci się zwiedzić całe Hawaje, jeśli zaplanowałeś tylko 2 tygonie wakacji...

Prayitno

WYSPY MARSHALLA

Miejsce, gdzie rdzennym mieszkańcem jest szczur polinezyjski, a najsłynniejsza roślina, która tu występuje nosi dość osobliwą nazwę – Butea monosperma. W te rewiry warto się udać nie tylko jeśli szuka się śmiesznych nazw, ale także gdy lubi się nurkować. Najwspanialszym miejscem na tego typu aktywność jest The Kalalin Pass Majuro.

Stefan Lins    

zdjęcie główne: Thomas Depenbusch 


Share this post:
Rate this post: 1  

 

Related posts

Wyspy Pacyfiku cz.I

Popularność tego kierunku wakacyjnego rośnie z każdym rokiem. Hordy turystów wybierają się by odpocząć, zobaczyć ...

Wyspy Karaibów

Odległe, rajskie i sprawiające, że nikomu nic się nie chce. No, może poza leżeniem na ...

9 najdroższych miejsc na ...

Udając się na wakacje zazwyczaj zastanawiamy się czy nasz budżet wystarczy nam na cały pobyt ...

Comments

 • Guest - karol

  kapitalny tekst ale o Malediwach to moglibyście trochę więcej napisać

  Reply

  • Guest - manicure

   I think this is one of the most vital information for me.

   And i'm glad reading your article. But should remark on few general things,
   The web site style is wonderful, the articles is really
   great : D. Good job, cheers

   Reply


  • Guest - bambilaxson.bravesites.com

   Loving the information on this website, you have done great job on the content.

   Reply


  • Guest - What is a heel lift?

   Saved as a favorite, I really like your blog!

   Reply
New Comment

required

required (not published)

optional

Tags