LIKE US

Malta

Malta Wyspa Europa Mdina Valetta Gozo

Aug. 30, 2016, 08:02 4 8 Bogusia_Krasuska

 
Nie ma takiej drugiej wyspy na Morzu Śródziemnym, która oferowałaby wszystkie atrakcje, których może oczekiwać na wakacjach turysta. Doskonałe warunki do nurkowania, dobre wiatry na windsurfing, liczne niesamowite zabytki, Valetta zbudowana przez Krzyżowców i średniowieczna Mdina, piękna roślinność na Gozo oraz niezwykle gościnni ludzie i znakomite restauracje. Co więcej , zdecydowanie wszystko to na nasza kieszeń J Do tego dołóżmy niezapomniane imprezy w San Julian i mamy w 100% udane wakacje – tyle wrażeń na tak małej powierzchni. Malta to świetny wybór dla tych, co chcą połazić, coś zobaczyć lub po prostu uwielbiają sporty wodne. To nie jest miejsce na turystów all inclusive i leniwych plażowiczów. Zdecydowanie nie odnajdą się tu amatorzy leżenia plackiem na plaży, bowiem większość z nich jest kamienista. Nie ma mowy o złotych, mięciutkich piaskach.

Dodatkowym atutem tej destynacji jest połączenie lotnicze. Na wyspę można dolecieć bezpośrednio z Warszawy. Podróż nie będzie wyczerpująca, bo trwa jedynie 3 godziny. Cena też nie nadweręży naszego budżetu, bowiem udając się tam z Wizzairem i rezerwując bilet kilka miesięcy wcześniej, zapłacimy jakieś 200 PLN za lot w obie strony. Oczywiście posiadając konto Wizzclubu zapłacimy o jeszcze taniej. W sezonie będzie trudno o taką cenę, ale mimo wszystko jest to jeden z najtańszych kierunków jeśli chodzi o połączenie lotnicze.

@sahxic < twitter

Początki cywilizacji na Malcie datowane są na 3500 lat p.n.e., kiedy to na sąsiedniej wyspie Gozo wybudowano okazałą świątynię. Obecnie świątynia uważana jest za najstarszą budowlę, która kiedykolwiek powstała na świecie! Malta, ze względu na swoje położenie, ma dość burzliwą historię. Wyspa początkowo została zasiedlona przez Fenicjan, którzy zabawili tam zaledwie 300 lat. W wyniku wojen toczonych w rejonie basenu Morza Śródziemnego, Malta dostała się w ręce Kartagińczyków. Była dla nich doskonałym punktem strategicznym podczas starć z Imperium Rzymskim. Kartagińczycy szybko musieli się jednak pożegnać z wyspą. Podczas II wojny punickiej, w 218 r. p.n.e. Malta została zdobyta przez Rzymian, a następnie w 395 r. przejęło nad nią pieczę Cesarstwo Wschodniorzymskie. Ponad 400 lat później wyspa została podbita przez Arabów, którzy zabawili na tym terenie jedynie 200 lat, kiedy to wkroczyły tam wojska Normanów. Normanowie odbili Maltę i przyłączyli ją do Królestwa Sycylii.

Malta, pomimo swego niewielkiego rozmiaru, przez setki lat stanowiła strategiczny punkt w Europie, gdzie religia chrześcijańska skutecznie odpierała ekspansję islamu. W 1530 roku cesarz Karol V Habsburg postanowił nadać tę ziemię w lenno zakonowi joannitów (Kawalerzy Maltańscy), którzy zostali wcześniej wydaleni z Rodos. Pokój nie zapanował na wyspie na długo. Już 35 lat później doszło do wojny, w której Zakon wraz z posiłkami militarnymi z Hiszpanii oraz ludnością cywilną odparł atak Turków. Zwycięstwo zostało odpowiednio uczczone, czego świadectwo możemy podziwiać po dziś dzień. Na cześć wielkiego mistrza zakonu Jeana Parisota de la Valette wybudowano miasto, którego nazwa pochodzi od jego nazwiska – La Valetta (obecna stolica Malty). Cała Valetta to jeden wielki zabytek – niesamowite miasto zbudowane przez Krzyżowców.

 W XVIII wieku wyspę zajęli Francuzi, a następnie na 160 lat przejęli ją Brytyjczycy za zgodą i ku zadowoleniu Maltańczyków. Angielki to obecnie jeden z dwóch urzędowych języków.

Religia to jeden z tych elementów na Malcie, który nie tylko wpływał na życie ludzi, ale także na architekturę. Tu, jak nigdzie indziej, króluje barok, który z założenia miał na celu pochwałę kościoła i wszystkiego, co boskie. Oczywiście niemały udział miał w tym Zakon Joannitów.

Malta w 98% jest chrześcijańska, dlatego nie przeżyjemy większego szoku kulturowego. Maltańczycy bardzo uwielbiają Polaków, którzy poczują się niemal jak u siebie, gdy ujrzą tu i ówdzie pomniki Jana Pawła II. Jest on szczególnie lubianym papieżem na wyspie, bowiem jako jedyny w historii papież odwiedził Maltę i to dwukrotnie za czasu swojego pontyfikatu.

Odwiedzając Maltę nie może zabraknąć w naszych planach wizyty w Mdinie – stolicy wyspy aż do czasów późnego średniowiecza. Mdina była dużym miastem, założonym przez Fenicjan, które było sukcesywnie pomniejszane przez kolejnych okupantów – Bizantyńczyków, a później Arabów. Zlokalizowane na wzgórzu dawało swym mieszkańcom schronienie przez lata, zwłaszcza dzięki ogromnym murom obronnym wzniesionym przez Normanów. Obecnie Mdina nazywana jest także „Miasta Ciszy”, bowiem nie uświadczymy tam żadnych aut, poza tymi, które należą do mieszkańców miasta. A tych jest tu niewielu, bo raptem 250-ciu.

M.Peinado / Katedra św. Pawła, Mdina

W Mdinie możemy zobaczyć przepiękną katedrę św. Pawła, która znajduje się w samym sercu miasta. Do tego warto odwiedzić odbudowany przez zakon joannitów Palazzo Vilhena i należący niegdyś do wiceadmirała Falsone Palazzo Falson (1495). Obecnie można podziwiać tam zabytkowe zastawy stołowe, meble i dzieła sztuki. Wizyta w Mdinie nie koniecznie musi wiązać się ze zwiedzaniem cudów architektury i sztuki, które widać gołym okiem. Można także zejść do podziemi, gdzie szlakiem krętych korytarzy dotrzemy do muzeum figur woskowych, mieszczącego się dokładnie pod Palazzo Vilhena.

foxypar4

Odwiedzając starą stolicę nie wypada zapomnieć o tej nowej – la Valetcie. Położone na półwyspie Sceberras „miasto zbudowane przez gentlemanów dla gentlemanów” to dość osobliwe miejsce – za dnia zabiegane, pełne zgiełku, a nocą potrafi ująć spokojem i niepowtarzalną atmosferą, która potrafi przenieść ludzi w czasie. Valetta to miasto o bogatej historii, które pomimo niewielkiego rozmiaru (zajmuje obszar 55ha) może pochwalić się aż 320 obiektami i monumentami o niepodważalnej wartości historycznej. Jednym z fantastycznych miejsc w Valetcie są ogrody. Ogrody Barakka czy Hastings podbiją niejedno serce i dadzą azyl tym, co potrzebują odpoczynku. Po odpoczynku warto przejść się do katedry św. Jana i zlokalizowanych tam muzeów. To właśnie w tym miejscu zobaczymy dzieła Caravaggia i Mattii Preti. Gdy opadniemy z sił, a żołądek da o sobie znać warto udać się na ulicę Triq ir-Repubblika, gdzie wręcz można się zgubić w gąszczu restauracyjek i małych sklepików.

Ben124. / Valetta

Gdy Malta nie będzie skrywać przed nami już większych tajemnic warto wyskoczyć na Gozo – siostrzaną wyspę, która przyciąga przepiękną przyrodą, kameralnością i leniwym stylem życia. W mitologii to właśnie ta wyspa była domem bogini Kalypso, o czym też wspomina Homera w „Odysei”. Gozo to raj dla nurków i amatorów spokojnego życia. Można ją zwiedzać na rowerze lub wycieczce autobusem. Każdy może znajdzie tu coś dla siebie. Jedni zachwycą się kompleksem świątyń Ggantija z okresu neolitu, inni pojadą odkrywać naturę w zatokach Dwejra i Ramla lub zapuszczą się w czeluści jaskiń i klifów Xlendi albo po prostu usiądą spokojnie by podziwiać wzburzone fale Morza Śródziemnego w San Lawrenz.

Ben124. / Gozo


Share this post:
Rate this post: 8  

 

Related posts

Erytrea. Jeden mąż - ...

Władze zaprzeczają plotkom, jakoby Erytrejczycy byli zmuszani do wielożeństwa

Comments

 • Guest - GosiaP

  Rewelacyjnie się czyta ten artykuł. Nie sądziłam, że dzieje historyczne Malty były aż tak bogate. Nigdy nie myślałam, żeby odwiedzić te strony, ale po przeczytaniu artykułu chyba zmienię zdanie!

  Reply

  • Guest - manicure

   I blog frequently and I seriously appreciate your information. This great article has really peaked my interest.

   I'm going to take a note of your site and keep checking for new details
   about once a week. I subscribed to your RSS feed too.

   Reply • Guest - Wojtekkkkk

  Eeee no ekstra!

  Reply


 • Guest - darkek

  to w końcu jak tak się da dolecieć?

  ReplyNew Comment

required

required (not published)

optional

Słowa kluczowe