LIKE US

Fundacja Moja Dominikana

Aug. 05, 2016, 13:18 4 3 FundacjaMojaDominikana

 
Fundacja Moja Dominikana powstała z inicjatywy Katarzyny Izydorczyk, która parę lat mieszkała i pracowała na Dominikanie. W 2008 r. poleciała z 8-letnią wówczas córką i psem – i tak to się zaczęła ta wielka przygoda z tym pięknym krajem.

Dominikana urzekła ją od pierwszego wejrzenia. Na początku zauroczyła ją przyroda – słońce, ocean, plaże. Ale gdy po pewnym czasie przeniosła się do środka wioski tubylczej – jej zachwyt przeniósł się na samych Dominikańczyków. Ich optymizm, dobroć, serdeczne podejście do drugiego człowieka, chęć rozmowy, pomocy i brak pośpiechu zmieniły jej i córki podejście do życia. Jednocześnie nie sposób było nie zauważyć tutejszej biedy, niskiego poziomu powszechnej oświaty i medycyny.

Jej pobyt na Dominikanie zaowocował licznymi kontaktami z lokalną społecznością i wieloma przyjaźniami, które przetrwały po dzień dzisiejszy. Obiecała sobie, że zrobi ze swojej strony wszystko, aby im pomóc.

 

Fundacja Moja Dominikana łączy i oswaja dwa światy – piękną, ale biedną Dominikanę oraz cywilizowaną, ale zabieganą Polskę. Od kilku lat, całe zaangażowanie oraz pomoc Fundacji kierowana jest do dzieci i młodzieży na Dominikanie. Poprzez liczne projekty takie jak Szkoła pod Palmami, Serdeczna Adopcja, Halo! tu Ekologia, Kuźnia Talentu, Medycy na Karaibach, fundacja uczy polską młodzież szacunku do odmiennej kultury, wspiera edukację języka angielskiego i hiszpańskiego, wspomaga kształtowanie osobowości oraz pozwala przeżyć niezapomnianą przygodę. Naszym flagowym projektem jest „Szkoła pod Palmami”, skierowany do polskiej młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Program angażuje uczniów w całoroczną pracę społeczną oraz na rzecz organizacji dobroczynnych na terenie Polski. Nagrodą za niesienie pomocy charytatywnej dla innych, jest możliwość bezpłatnego wyjazdu na trzy miesiące do Republiki Dominikany. Kolejnym ważnym projektem jest „Serdeczna Adopcja”, dzięki któremu każdy może wspomóc konkretne dominikańskie dziecko. „Serdeczna Adopcja” to bezpośrednie i przejrzyste wsparcie finansowe w postaci: opłacanie nauki w lepszej szkole, finansowanie nauki angielskiego, zakupu ubrań, leków itp. Każdy może sam zdecydować w jakim zakresie chciałaby wspomóc wybrane dziecko w Republice Dominikany.

 

Duży nacisk na świadomość ochrony środowiska  kładziemy poprzez projekt „Halo! tu Ekologia”.  Jest to czterotygodniowy program wymiany uczniów podzielony na dwa – dwutygodniowe etapy. W jego trakcie, uczestnicy poznają problemy, oraz szanse ekologiczne, występujące w zaprzyjaźnionym kraju, łącząc to ze zwiedzaniem, poznawaniem odmiennej kultury oraz nabywając nowe przyjaźnie. Wszystkie te elementy wpływają na podniesienie poziomu znajomości języka hiszpańskiego przez polską młodzież oraz dają możliwość przeżycia niesamowitej przygody w innym kraju przez Dominikańczyków. Obecnie prowadzimy przygotowania do drugiego etapu pierwszej edycji projekt realizowanego wspólnie z XXXIV LO im. Miguela de Cervantesa w Warszawie. Jako pierwsza Fundacja w Polsce planujemy na jesieni tego roku przyjazd uczniów z Dominikany. Będzie to pierwsza w historii grupa młodzieży, która na specjalne zaproszenie Fundacji Moja Dominikana odwiedzi nasz kraj.

 

 


Share this post:
Rate this post: 3  

 

Comments

 • Guest - elle

  Czy Fundacja zarządzania jest z Polski, czy jesteście tam na miejscu?

  Reply

  • Guest - Fundacja Moja Dominikana

   Witam,
   fundacja biuro ma w Warszawie. Na miejscu również są nasi pracownicy.

   Reply


  • Guest - manicure

   I think the admin of this site is genuinely working hard in support of his web site, because here every information is quality based information.

   Reply


  • Guest - choc

   I am not sure where you're getting your information, but great topic.
   I needs to spend some time learning much more or understanding more.
   Thanks for fantastic info I was looking for
   this info for my mission.

   Reply
New Comment

required

required (not published)

optional

Słowa kluczowe