LIKE US

Czynniki zwiększające koszty safari

safari RPA Park Krugera

July 18, 2016, 08:46 9 14 Dorpa

 
Czy Afrykańczycy oszaleli? Skąd pochodzą tak wysokie ceny za safari? Czy to nie jest zwykłe przekonanie, że turyści są bogaci i stać ich na zapłacenie każdej sumy? Może jest to nawiązanie do czasów imperialnych, kiedy tylko najbogatsi jeździli do Afryki i zwiedzali w wielkim lususie?

Nawet najlepsze biura podróży nie są w stanie rozeznać się w bogatej ofercie wyjazdów na safari. Gospodarka RPA ulega szybkim zmianom. Przemysł wydobywczy traci na znaczeniu, jego miejsce zajmuje turystyka. Pieniądze zarobione na eksporcie złota, platyny, chromu i innych minerałów inwestowane są w rozwój infrastruktury turystycznej.

Safari w stylu imperialnym

W ostatnich latach powstało setki wspaniałych lodgy na terenie RPA, Namibii i Botswany. Z informacji w internecie trudno jest wyciągnąć wnioski, bowiem każdy ogłasza się że jest najlepszy. Z reguły, lodge budowane są przez biznesmenów, którzy zrobili pieniądze w przemyśle i szukają nowych sposobów inwestycji. Kupują więc kilka tysięcy hektarów gruntów, ogradzają teren, sprowadzają zwierzęta i budują miejsca noclegowe dla turystów. Może to być farmer, który zajmował się hodowlą bydła, jednak zauważył nowe możliwości w turystyce i zamienił swoją farmę w prywatny rezerwat. Oba te sposoby są zbawcze dla środowiska naturalnego Afryki, bądźmy wdzięczni za to co dla nas uczynili, jednak, możemy spodziewać się wysokich cen, które mają pokryć koszty inwestycji. W dodatku ceny te nie przekładają się na jakość, bo obszar jest z reguły za mały na wprowadzenie „Wielkiej Piątki” jak też zwierząt jak likaony i gepardy.

Stado hipopotamów w Parku Krugera.

Obaszar buszu dostępnego do safari

Niewielu podaje informacje o „Traversing Area”, czyli o powierzchni afrykańskiego buszu, jaką mają do własnej dyspozycji turyści. Wielkość prywatnego obszaru, ma bowiem bezpośredni wpływ na ilość pojazdów, które spotkamy, co przekłada się na jakość naszego safari. Mniej odwiedzających stwarza swoistą atmosferę, jaka towarzyszyła naszym przodkom, żyjącym w Afryce. Przekłada się to, że możemy pozostać dłużej w danym miejscu i obserwować widowisko tak długo jak na to mamy ochotę, bez obawy że pojawię się inni ludzie i wypłoszą nam zwierzęta.

Dochodzimy więc do konkluzji, że idealnym miejscem na safari jest ogromny obszar, o powierzchni setki tysięcy hektarów, niskie zagęszczenie pojazdów i w miarę dobra infrastruktura. Chodzi tutaj bardziej o samą organizację safari niż aktualną liczba pojazdów 4X4 z przewodnikami. Generalnie mówiąc, czym większa liczba przewodników wyposażonych w łączność radiową, tym większe prawdopodobieństwo wytropienia unikalnej zwierzyny. Wymagane jest tylko przestrzeganie reguł, żeby do jednego miejsca mogły przyjechać nie więcej jak 3 pojazdy. Całe safari musi być zarządzane z głównego ośrodka, każdy powinien poruszać się wydzielonymi trasami, żeby odnieść wrażenie pustkowia. Związane jest to z wysokimi kosztami, właściciel musi wznieść ogrodzenie zdolne do wytrzymania ataków słoni, powstają drogi i wodopoje.

Starania organizatorów safari

W ostatnich latach kluczowa stała się ochrona nosorożców przed kłusownikami, co drastycznie zwiększa koszty. Przewodnicy wspomnianych, luksusowych rezerwatów rekrutowani są po cichu z parków narodowych, zachęceni lepszymi zarobkami. Przed wyjazdem, turyści zobowiązani są do wypełnienia formularzy z opiniami o przewodnikach i pozostałych aspektach pobytu. Nie bądźmy więc zdziwieni, że koszt safari w takim ośrodku może wynosić ponad 1000 USD od osoby za dzień. Oczywiście, nikt z nas na to nie może sobie pozwolić, musimy więc szukać alternatywy, gdzie zgadzamy się na pewne uchybienia za niższą cenę.

Tutaj pojawiają się prywatne koncesje, przykładowo na terenie Narodowego Parku Krugera, gdzie pewien obszar jest własnością prywatną, jednakże stanowi integralną część wielkiego rezerwatu. Sprawia to że ceny są dużo niższe, choć cały czas wysokie, do dyspozycji mamy te same zwierzęta, jednak dobra organizacja safari i reputowani przewodnicy sprawiają że nasz pobyt okazał się udany. Na prywatnych koncesjach samochody 4X4 mogą poruszać się po bezdrożach, na terenie Parku Krugera obowiązują przepisy nie zezwalające na taką jazdę.


Share this post:
Rate this post: 14  

 

Related posts

Sposób na udane safari ...

Zanim pojedziesz na wycieczkę do RPA, zapoznaj się z kilkoma ważnymi poradami. Jak przygotować się ...

Comments

 • Guest - luc

  a można prosić o więcej konkretów dotyczących cen i podsumowanie; ile może kosztować taka wyprawa na tydzień pobyt, przewodnik, przelot?

  Reply

  • Guest - Jan

   Autor artykułu napisał że jest tysiące ofert, musimy wybrać co nam najlepiej pasuje. Ważne jest, żeby wiedzieć czego szukamy i za co płacimy. Byłem parę lat temu w RPA i w Zimbabwe. Moim zdziwieniem było, że Zimbabwe jest dużo droższe od RPA, chociaż to bardzo biedny kraj. Teraz zrozumiałem dlaczego tak jest? W Zimbabwe nie mają żywności i nawet paliwa. Wszystko jest importowane z RPA. W dodatku importują to pośrednicy, którzy też chcą zarobić.

   Reply

   • Guest - wojciech

    Można wziąć udział w prawdziwym safari z polowaniem?

    Reply
 • Guest - KrzysztofJ

  Mam konkretne pytanie, czy jadąc do RPA trzeba brać profilaktycznie leki na malarię? Jakie są tam obowiązkowe szczepienia?

  Reply


 • Guest - Ela

  Tak właśnie wuobrażam sobie teksty na Timbuktu - praktyczne porady

  Reply

  • Guest - Zigi

   Dokładnie tak

   Reply • Guest - Lidka.S

  Bardzo pomocny i rzeczowy artykuł

  Reply


 • Guest - Grześ

  Byłem w Zimbabwe i RPA. Lekarz, specjalista od chorób tropikalnych zalecił mi profilaktycznie makaron przez cały czas pobytu choć wiem, że niektórzy z tego rezygnują. Kilka szczepień rownież było obowiązkowych. W sumie żaden problem.

  Reply

  • Guest - pele

   te szczepienia i leki na malarie to nadmierna ostrożność i bulshit firm farmaceutycznych. a jak jedziesz na południe od Warszawy do Kozienic to też bierzesz leki na malarie i zabierasz moskitierę?

   Reply
New Comment

required

required (not published)

optional

Tags